Kollegor & arbetsliv

Välkommen Ulrika - ny VD och koncernchef för Team Olivia

"Jag ser verkligen fram emot att träffa alla nya kollegor, lära känna verksamheten och tillsammans skapa verklig skillnad i vardagen för våra kunder” säger Ulrika Matsgård‍, tillträdande VD och koncernchef.
Publicerat
2026-02-17
1
 min lästid

Team Olivias styrelse har utsett Ulrika Matsgård till ny VD och koncernchef för Team Olivia.

Ulrika kommer närmast från rollen som VD och koncernchef för flygbolaget BRA. Dessförinnan har hon lång erfarenhet från flertalet ledande roller inom Teliakoncernen.

"Vi är väldigt glada att få välkomna Ulrika som ny VD och koncernchef för Team Olivia", säger Gunnel Duveblad, styrelseordförande. "Ulrika är en värderingsstyrd ledare som tydligt sätter kunden i centrum, vilket är en naturlig del av Team Olivias kultur. Hennes bakgrund inom andra personalintensiva och reglerade verksamheter med låga marginaler är en stor styrka."

Ulrika startar på Team Olivia den 2 mars. Under mars kommer Mats finnas kvar i bolaget för att säkerställa en smidig övergång.

"Vård och omsorg har alltid legat mig varmt om hjärtat och jag är mycket glad och tacksam för förtroendet att leda Team Olivia vidare. Jag ser verkligen fram emot att träffa alla nya kollegor, lära känna verksamheten och tillsammans skapa verklig skillnad i vardagen för våra kunder” säger Ulrika Matsgård

Välkommen till Team Olivia

Team Olivia består av elva assistansbolag som med lokal närhet, gemensam styrka och omtanke formar framtidens assistans. Vi kombinerar det stora bolagets trygghet med det lilla bolagets närhet. Vi ser fram emot att välkomna Ulrika och tillsammans fortsätta bygga framtidens assistans med kvalitet, värme och engagemang.

"Det har varit fantastiskt att under de här åren få arbeta med ett så viktigt uppdrag som vårt tillsammans med så många härliga kollegor! Jag lämnar med varm hand över till Ulrika och önskar henne och Team Olivia all lycka till.” säger Mats Johannesson, avgående VD och koncernchef.

Läs fler inlägg

2
 min
Kollegor & arbetsliv
Ledarskap & Kultur
"Vad behöver just du idag för att din dag ska bli bra?" Det är frågan Jenny Eliasson ställt sig sedan sitt första jobb som personlig assistent 2012. Idag är hon operativ chef på Nordström Assistans och utsedd till Årets ledare inom Team Olivia.
2
 min
Assistansbranschen
Kollegor & arbetsliv
I Sverige finns det omkring 100 000 personliga assistenter och yrket är idag det 13 vanligaste i landet. Ändå pratar vi alldeles för sällan om den avgörande roll de spelar varje dag.
1
 min
Assistansbranschen
Kollegor & arbetsliv
Vårdföretagarnas förbundsdirektör Gunnar Caperius besökte den 18 mars Bonzi för diskussioner om assistansbranchens utveckling tillsammans.